< Natrag na projekte

Geo Power Zagocha

Geo Power Zagocha - buduća geotermalna elektrana kod Slatine

Datum objave19. rujna 2024.

U ENNA grupi fokusirani smo na projekte koji predvode zelenu transformaciju uz primjenu naprednih tehnologija i održivih praksi. Jedan od takvih projekata je izgradnja Geotermalne elektrane Zagocha (GTE Zagocha) nedaleko Slatine, geotermalni projekt u najvišoj fazi razvoja u Hrvatskoj.

ENNA grupa ovaj projekt razvija od 2022. godine, a elektrana bi najranije s radom mogla početi 2028. godine.

Planirana snaga buduće elektrane je 20MW što ju čini najvećom ORC (Organic Rankine Cycle) elektranom u Europskoj Uniji, a vrijednost investicije premašuje 140 mil. eura. ORC tehnologija jamči zatvoreni, a time i najčišći sustav proizvodnje električne energije.

Tvrtka Geo Power Zagocha sklopila je 2024. s Ministarstvom gospodarstva Ugovor o eksploataciji geotermalne vode na eksploatacijskom polju „Slatina 2“ na razdoblje od 25 godina s mogućnošću produženja. Sklapanje ovoga ugovora, tvrtki omogućuje izvođenje eksploatacijskih radova.

U kolovozu 2024. na eksploatacijskom polju „Slatina 2“, 15 km udaljenom od grada Slatine, Geo Power Zagocha započela je radove na izradi razradne bušotine Podravska Slatina GT-6 (PSGT-6).

Očekivano bušenje je do impresivnih 5000 m dubine, a ovu zahtjevnu operaciju izvodi tvrtka CROSCO.

Za naše gospodarstvo dodatni je benefit činjenica da više od 60% iznosa ukupne investicije uloženog u izgradnju ostaje u RH (izrada bušotina, građevinski radovi, administracija i dokumentacija, projektiranje…).

Na lokalnoj razini, otvaraju se nova radna mjesta i na taj se način izravno utječe na demografiju lokalne zajednice (15 do 20 zaposlenih po elektrani, VSS, SSS).

Nakon proizvodnje električne energije, a prije nego što se već korištena topla voda ohladi, ona bi se još jednom mogla iskoristiti i za potrebe lokalne zajednice – u staklenicima, plastenicima, sušarama, za uzgoj ribe, grijanje itd.

Idealan obnovljivi izvor energije

Geotermalna energija je idealan obnovljivi izvor energije. Hrvatskoj omogućuje vlastitu proizvodnju struje i time doprinosi energetskoj neovisnosti zemlje.

Njezina je prednost pred drugim obnovljivim izvorima što je proizvodnja električne energije kontinuirana – 24 sata na dan 365 dana u godini i ne ovisi o vremenskim uvjetima kao što su primjerice količina sunca ili vjetra. Ta činjenica GTE čini idealnima i za balansiranje elektroenergetskog sustava koji priključuje sve više nestabilnih OIE. Naime, GTE mogu gotovo u realnom vremenu spuštati ili dizati kapacitet proizvodnje električne energije sa 100% na 30 % kapaciteta, ovisno o potrebama elektroenergetskog sustava.

Za lokalnu zajednicu GTE je idealna investicija jer zauzima vrlo malu površinu zemljišta (najmanja zauzetost površine u odnosu na priključnu snagu, 8 puta manja zauzetost površine u odnosu na solare i 3,5 puta manja u odnosu na vjetar).

Istodobno, GTE su ekološki najprihvatljivije jer ne utječu na okolna zemljišta tj nema zagađenja i nema otpada kojeg bi trebalo zbrinjavati.

Posebno treba istaknuti da GTE, u usporedbi s ostalim OIE, donosi najveća davanja državi i lokalnoj zajednici kroz najduži period budući da je životni vijek elektrane najmanje 40 godina. Njima se, naime, raspoređuje 5% prihoda od prodane električne energije, ali i fiksna naknada za zauzetost zemljišta. U konkretnom slučaju GTE Zagocha, radi se o godišnjim prihodima većim od 500 000 eura u slučaju države i općine te oko 300 000 eura u slučaju županije.

Direktorica tvrtke Geo Power Zagocha je Ivana Ivančić, a voditelj projekta izgradnje GTE Zagocha Boris Vidoš.

Loading...