< Natrag na novosti

ENNA grupa na energetskoj konferenciji Poslovnog dnevnika

Na konferenciji su sudjelovali predsjednik uprave ENNA grupe Boštjan Napast i direktorica tvrtke ENNA Geo Ivana Ivančić

Datum objave26. ožujka 2025.

Zagreb, 26. ožujka 2025. – Predsjednik uprave ENNA grupe Boštjan Napast i direktorica tvrtke ENNA Geo Ivana Ivančić sudjelovali su u utorak, 25. ožujka 2025. godine, na konferenciji “Energetska revolucija: Put prema održivoj budućnosti”, u organizaciji Poslovnog dnevnika.

Konferencija je okupila ključne sudionike hrvatskog energetskog sektora – predstavnike velikih tvrtki, državnih institucija i stručnjake koji su raspravljali o izazovima i prilikama koje donosi energetska tranzicija prema održivoj budućnosti.

Predsjednik uprave ENNA grupe Boštjan Napast sudjelovao je na panelu pod nazivom „Lideri energetske industrije: Smjernice za budućnost“, zajedno s predsjednicom uprave Ine Zsuzsannom Ortutay i Petrom Sprčićem, članom uprave HEP-a. Raspravljali su o budućim smjerovima razvoja energetskog sektora i investicijama u zelene tehnologije.

Boštjan Napast istaknuo je da ENNA budućnost vidi zeleno, što znači da ulaže u projekte dobivanja energije iz obnovljivih izvora, posebno istaknuvši investicije u projekte geotermalnih elektrana.

– Drago nam je da je država prepoznala geotermalnu energiju kao stratešku temu kao i da je prepoznato da je po CAPEX-u to vrlo intenzivna tehnologija i da je potrebna potpora sa strane države. Primjerice, CAPEX za našu bušotinu iznosi 15 milijuna eura. Imamo primjere Njemačke i Italije gdje su mjere potpora već implementirane. Njemačka potiče proizvođače s 252 eura/MWh punih 20 godina ili npr. Italija 200 eura/MWH kroz 25 godina. Po našem zakonu država bi poticaje davala 12 godina, ali unatoč postojanju i takvog zakonskog rješenja država već tri godine nije raspisala kvote za geotermu. Za natječaj smo spremni već više od godinu i pol  – upozorio je predsjednik uprave ENNA grupe. Istaknuo je i pitanje nedonošenja iznosa jediničnih naknada za priključenje na elektroenergetsku mrežu. O administraciji je govorio i u kontekstu baterija, što je još jedno od ulaganja ENNA grupe koje se intenzivno razvija.

– Mi kao investitor već godinu dana radimo na baterijama i tu se susrećemo s mnogim izazovima, jer podzakonskih akata nema. Nema procedure vezane uz prostorno planiranje, građevinske dozvole, procedure zaštite okoliša, priključenje na elektroenergetski sustav i naknade za korištenje mreže. Treba omogućiti jednostavne procedure za izgradnju u svim industrijskim zonama, posebice gdje postoje veliki industrijski kupci – rekao je Boštjan Napast. Govorio je i o planovima ENNA grupe na drugim tržištima.

– U Sloveniji poslujemo već godinu dana i zadovoljni smo kako smo startali. Italija je s druge strane ogromno tržište gdje smo prisutni u opskrbi plinom, a sada ulazimo i u druge segmente. Osnovna ideja na svim tržištima je pružiti kupcima iskustvo one stop shopa. Dakle, nudimo im opskrbu električnom energijom i plinom, izgradnju obnovljivih izvora energije i baterijskih skladišta te pružanje usluge agregiranja, odnosno virtualne elektrane što znači da kupci na jednom mjestu mogu riješiti sve svoje potrebe za energijom i da kategoriju troška energije pretvore u prihod – pojasnio je predsjednik uprave ENNA grupe.

Panel o geotermalnoj energiji

Ivana Ivančić, direktorica tvrtke ENNA Geo, sudjelovala je na panelu o iskorištavanju geotermalne energije. Rekla je da ENNA razvija dva projekta geotermalnih elektrana, kod Slatine i Babine Grede. Projekt GTE Zagocha kod Slatine najrazvijeniji je projekt te vrste u Hrvatskoj, a početkom ovoga mjeseca na polju Slatina 2 dovršena je izrada prve eksploatacijske bušotine dubine 4582 metra. Za nastavak projekta čeka se objava natječaja za dodjelu tržišne premije za geotermalnu tehnologiju.

– HROTE je već u rujnu 2023. radio pripremne radnje, upitnike i ankete za natječaj, međutim natječaj nije objavljen. Zašto natječaja nema je pitanje za ministarstvo gospodarstva i HROTE. Ako premijski natječaj ne bude raspisan ove godine, realizacija projekta neće biti moguća prije kraja 2029. godine –rekla je Ivančić pojasnivši kako se pregovara s dobavljačima opreme za elektranu, ali se nikakav ugovor ne može potpisati dok projekt ne bude bankabilan.

– Ovo su dugotrajni projekti. Vijek trajanja geotermalne elektrane je dulji od 40 godina. A velika prednost geotermalne energije je što je ona ovdje, geotermalna voda je u Hrvatskoj. Na ovoj konferenciji su se ranije spominjale male nuklearne elektrane kao opcija za Hrvatsku, međutim za njih ćete morati kupovati nuklearno gorivo. A  s geotermom imate svoj resurs što je neprocjenjivo u današnjem geopolitičkom okruženju – rekla je Ivančić. Kao još jednu prednost geoterme, istaknula je i mogućnost njezina iskorištavanja u stakleničkoj proizvodnji, za što već postoje primjeri u Hrvatskoj.

Na panelu su, uz Ivanu Ivančić, sudjelovali i Ana Lazo, direktorica Razrade polja i geotermalne energije u Ini te gradonačelnik Bjelovara Dario Hrebak.

Na konferenciji je sudjelovao i ministar gospodarstva Ante Šušnjar. Najavio je da bi ubrzo HERA trebala donijeti pravilnik o naknadi za priključenje obnovljivih izvora energije na mrežu, a koji se čeka već gotovo tri godine i koji blokira brojne projekte.

– Naknada će biti nula, odnosno neće je biti, međutim ugovori će biti fleksibilni i operator će ih moći isključiti iz mreže u bilo kojem trenutku. Posljedično to znači da investitore potičemo da ulažu u baterijske kapacitete za skladištenje energije, i to u trenucima kada je ionako njezina cijena na burzi najniža, a prodavati je kada su potrebe na tržištu više, a time i cijena viša. Istovremeno s Ministarstvom graditeljstva i prostornoga uređenja radimo na rješavanju regulative, odnosno dozvola, oko instalacije baterijskih sustava – najavio je ministar Šušnjar. Potvrdio je i da se s Italijom pregovara o polaganju pomorskog kabela, odnosno izgradnji interkonekcije između Italije i Hrvatske, što bi, prema njegovom mišljenju, bez administrativnih prepreka riješilo problem dalekovoda Lika – Dalmacija, odnosno distribucije električne energije iz solara i vjetroelekrana.

Više o konferenciji možete pročitati i na poslovni.hr.

Foto: Matija Habljak/PIXSELL

Loading...